Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/91a7c29767ef1b67cde7268eecf0bb0b.metadata failed
zlin
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/91a7c29767ef1b67cde7268eecf0bb0b.xhtml failed

Zlín

MHD

Ve Zlíně jezdí trolejbusy a pár periferních autobusů. Trolejbusy spojujou Zlín i s Otrokovicemi, vcelku blízkým městem, občas vnímaným jako část Zlína (na to pozor, Otrokovičtí obyvatelé jsou na to obzvlášť hákliví…) V samotném Zlíně ale v podstatě MHD není skoro potřeba, v centru se dá krásně dojít pěšky úplně kamkoliv, když už ale člověk neodolá a věcí vcelku netradiční, trolejbusem, se chce projet, je lepší vyhodit těch 12 Kč za lístek, žádné město totiž nemá tolik neúnavných a akčních revizorů jako Zlín, minimum tras, zastávky daleko od sebe, maximum pokut… Chytli mě skoro při každé jízdě načerno… linka 6 trolejbusu spojuje Zlín, Otrokovice a Jižňáky.

Problém nastává v kontextu s dopravou do přilehlých měst a vísek (až na Otrokovice). Jediná možnost jsou autobusy s neskutečným jízdním řádem, ve výjimečných případech vlak. V době státních svátků a taky v zimě občas člověk děkuje, že autobus vůbec vyjel na svoji trasu. jídní řády MHD http://dszo.cz

Stopování

Jídlo

Otrokovice: Na nádraží je hospoda U Mašinky, která překvapuje svým výjimečným gulášem. Kousek dál je hospoda Dolly. Hned pár metrů od Mašinky je nonstop bar Bayer, který je ale často terčem ůtoků ze strany olomouckých buranů ze Sigmy Olm, kteří přes Otrokovice jezdí. pozn.: Otrokovice jsou na vlakové trase Břeclav-Ostrava! Zlín překypuje fastfoody, doporučuju ten na Čepkově, kousek od nádraží vlaku a autobusu. POZOR: restaurace U Plášilů kousek od interspaaru známá v minulosti pobytem krajní pravice už zdaleka není náckovská a mají zde výborné jídlo a obsluhu… Pokud zakysnete ve Zlíně přes noc, dá se najíst přímo na nádraží v nonstop stánku. Fajn je taky menu v restauraci Myslivna, Třída Tomáše Bati 3250, dostupnost autobusem 31 (z nádru 15 minut pěšky). Kuželna nyní La Strada 2 ul. Ševcovská 1556 (blízko Myslivny) dobré porce. 2 asijská bistra na ul. Kvítková (za Zlatým Jablkem čti zhnilá hruška, nebo u hotelu Ondráš). Pokud máte více peněz, tak je otevřená Irská hospoda na hotelu Moskva, kde vaří do 04:00 (pivo od 30, jídlo od 100).

Pro vegetariány/nky:

Prašád – ulice Vavrečkova, areál Svitu, 23. budova (cca 5 minut od autobusového nádraží). Specializovaná vegetariánská a lakto-vegetariánská restaurace, která nabízí i jídla neobsahující lepek. Restaurace je otevřená od pondělí (10.30–16.00 hod) do soboty (11.30–14.00 hod.). Ceny dost vysoké.

Restaurace Hami – ulice Štefánikova (druhá ulice nad katolickým kostelem, téměř naproti trolejbusové a autobusové zastávky „Štefánikova“). Vegetariánská restaurace s velkým výběrem jídel připravovaných z tofu, sóji, robi apod. plus denní menu kolem 69 kč (možnost vzít si jídlo s sebou). Od 15 hod. se zde můžete připojit bezplatně na wifi.

Řecký gyros – ulice Gahurova, otevřeno denně 9-24. Každopádně toto rychlé občerstvení, které nabízí i vegetariánský gyros, najdete cca 3 minuty od autobusového nádraží, pokud půjdete směrem „nahoru“. Sousedí s domem kultury Zlín. Pokud se potřebujete rychle a bezmase najíst za 30 kč a nechcete se cpát přesmaženým sýrem v bulce, tak vřele doporučuju. Další výhodou tohoto občerstvení je, že je otevřené téměř nonstop. Jo a majitel je Řek, teda vlastně Kypřan, a je to totální pohodář a ocení, když s ním prohodíte pár slov řecky ;) teda když tam zrovna bude ;)

Pranaya - indická vegetariánská restaurace (ulice Bartošova, vedle sadu Svobody, 5 minut od vlak/bus nádraží). Samoobslužný prodej, dost blbá otvíračka (Po-So jen 11-15h).

U Janků - ulice Osvoboditelů, cestou do městských lázní to nemůžete minout. Dobrý výběr poledních meníček. Po-Čt 10:30-20:00, Pá-So 11:00-22:00, Ne 11:00-15:00. Perlivá limonáda z kopřiv, malinového listí a máty, citrónu ;)

Obchůdky s nejen bio potravinami:

V centru města se nachází tři prodejny zdravé výživy. První tzv. biomarket U Zeleného stromu je v „suterénu“ obchodního domu Prior. Najdete zde nepřeberné množství přírodní kosmetiky, bio potravin, bezmasých výrobků, atypického pečiva, sypaných čajů apod. Druhá prodejna je na 22. v areálu Svitu. Budova se nachází pod tzv. mrakodrapem neboli jednadvacítkou (jednoduše – nejvyšší budova ve Zlíně:) ). Sortiment této o něco menší, ale také o něco levnější prodejny je vesměs podobný. Další prodejna je na Náměstí Míru, na kterém je zlínská radnice, na severní („spodní“) straně náměstí. Sortiment je podobný jako U Zeleného stromu.

Spaní

Otrokovice,štěrkoviště u vody ! http://mapy.cz/s/89Kg

Další informace

Sprchy - Městské lázně -Dejte opravdu POZOR na nazi hospody-Bar 1 na jižních svazích(hned vedle bývalé alternativní hospody Moloco)a Arénu na jižňákách. A s dostatečným odstupem se držte od nonstop baru Monaco na vlakovém/autobusovém nádraží. Pokud by vás dostatečně nevarovala vyvěšená vlajka ČR, tak vás varuju já, že tam fakt není dobré lézt a to ani v případu nouze.

Infocentra

Hospoda- U Krtka,Pod Lipou,U Modrého stromu,bambus

Alternativní místa / kluby

Čajovny

Za zmínku možná stojí zlínské čajovny. Legendární je Dobrá čajovna, třída Tomáše Bati 3225, docela dobře rozpoznatelná podle profláknutýho vývěsního štítu sítě Dobrých čajoven. Když tahle čajovna ve Zlíně začínala, stálo to fakt za to. Hodně zajímavej interiér, venkovní altánek, vegetariánské jídlo…Časy se ale mění a dneska je to s čajovnou vcelku zajímavé…Ani tahle se nevyhla nájezdu pubertálních výrostků, kteří při páté šíše, vodnici nebo vodárně porovnávají vyzváněcí melodie svých telefonů…Obsluha se tu začala střídat rychleji než by bylo záhodno, což poměrně škodí její kvalitě a tím i kvalitě čajů.. Zajímavější by mohla být čajovna Gato, Podlesí IV/5348. Založila si ji skupina nadšenců na okrajové části největšího a nejprofláklejšího zlínského sídliště, Jižních Svahů. Tak trochu experiment v prostorách rodinného domku, dostupnost: konečná trolejbusu 9 nebo 10 a kus pěšky (fšechny ulice se jmenuju Podlesí, chce to najít jenom to správný číslo.

Kluby

Pokud už se vůbec ve Zlíně koná nějaký koncert(a není to zrovna metal, kterej, fakt nevím jak, vždycky vyprodá celou sportovní halu), jednoznačně se koná v klubu Golem, dosti legendárním místě na náměstí Práce. Ale POZOR - dost často se v Golemu schazeji misti nackove a nazi chuligani. Jiný koncertní prostory moc nejsou a tak se tady mixujou všechny hudební styly, chce to jenom vychytat program… → tak tohle už několik roků neplatí, Golem je dáávno zrušený, stejně jako Tetour v Malenovicích. Vznikl Blok 12 v bývalém svitovském areálu (DJs, techno, house). Golemu občas konkuruje Bar u Tetoura ve Zlíně-Malenovicích nebo čajovna ve městě Fryšták(co by kamenem dohodil od Zlína). V momentální době je hodně akcí v klubu u Tetoura, občas se něco děje v klubu Viper a Golem je vnitřně zdařile inovován a skladba programu se značně zlepšila k lepšímu ..!Klub Morava ,bývalá diskotéka pro střední proud se spolu se změnou majitele přetvořila na alternativní druh posezení ale i potančení.Časté jsou hip hopové (grrr) akce ale i spousta punk,ska akcí,,,v poslední době se rozjela i elektro D@B dubstep!

Info k Tetourovi:

V podstatě jediný zlínský klub, kde probíhá naprostá většina hc/crust/punk/metalových koncertů. Časté bývají i ska koncerty či DnB/electro akce nebo tzv. music jamy pro všechny:). Řekla bych, že se klub mimo jiné dost zaměřuje na místní hudební projekty. Dostanete se zde jakýmkoliv trolejbusem jedoucím ve směru na Otrokovice. Vystoupíte na malenovické křižovatce a dáte se směrem k hradu. Klub se tedy nachází v části Malenovice (Podhradí), ulice Švermova č. 91. Bohužel bez náhrady zrušeno

Vsetín (Semetín) - Hospoda U Vančurů:

V poslední době je o tomhle místě dost slyšet v souvislosti s punk/hc/crust koncerty. Prej vám tam dají i vege jídlo. Ze Zlína se do Vsetína dostanete autousy jedoucími z 51,52 nebo 53 nástupiště. A pak místním „mhd“ autobusem do Semetína. Cesta (do Vsetína) trvá cca hodinku.

zlin.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku