Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/4/4c39f9e252d0487210b4948ab48984d8.metadata failed
viden
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/4/4c39f9e252d0487210b4948ab48984d8.xhtml failed

Vídeň

Vídeň je celkem tichý město, nekoná se tu moc „undergroundovejch“ akcí, ale je zajímavá z hlediska moderního umění a umění vůbec - najdete tu spoustu galerií, muzeí atd. Podzemní scéna je sice nepočetná, ale semknutá a dobře fungující.. (viz kampaň „EKH bleibt!“)

MHD

Jízdenka jak v metru, tak tramvaji, atd stojí 1,70 EUR. Moc revizorů ve Vídni nepotkáte, je ale třeba dávat si stejně bacha, hlavně v metru. Nemají uniformy, choděj v civilu, ale většinou mají u sebe přístroj na čtení čárových kódů, takže poznat se daj. Taky je potřeba si dávat bacha v příměstských vlacích, kde jsoou samozřejmě průvodčí…(pozn. čerstvá zkušenost z léta 2013: v příměstských vlacích směrem na Stockerau průvodčí nejsou), obecně jsou vlaky v Rakousku dost drahé, ale pokud máte nějakou studentskou průkazku platnou v ČR (v Rakousku sice neplatí!!!), možná přivřou oči…mě se to stalo.

Z letiště se dá jet načerno příměstským vlakem S7 až do města, když jsem tam byl, jel jsem až na konečnou a revizor ve vlaku nebyl - asi chodí náhodně. Pozor na vlak CAT, z letište do centra 12€ (oproti S7 za 3,90€) a zde se již kontroluje stále.

Kde můžete v následujících dnech revizory nejčastěji potkat, najdete zde.

Stopování

Stopování v Rakousku je trošku složitější, ale když jedete ve dvojci s holkou, je to v pohodě. z čech je nejlepší jet po silnici E59 (z Jihlavy), která vede přes Znojmo přímo do Vídně. Před Vídní je pár větších benzínek, kde se nechte vždycky vyhodit, jinak za českejma hranicema jsou jen malý městečka, kde můžete stopovat úplně vpoho. Určitě chytnete někoho, kdo jede přímo do města(Vídně), ale když někdo pojede blíž, radši se nechte vyhodit na benzínce za Stockerau jménem Korneuburg a tam určitě chytnete někoho kdo jede přímo do centra. Když někdo pojede dál, nechte se vyhodit v Erdbergu, kde je dálniční sjezd, dá se tam dobře zastavit s autem a pak už stačí jen přeskočit silnici a hned za ploem je metro stanice Erdberg, která vede až na Stephanplatz, do centra Vídně. Když pak chcete jet dál směrem na Graz, nejlepší je dostat se na tramvajovou stanici Matzleinsdorfer platz, vylízt nahoru ze zastávky a pod mostem projít směrem na autobusovou zastávku, která je hned u benzínky Shell. Na té autobusové zastávce to rozbalte a za chvilku něco stopnete, je to totiž nejsilnější tepna směrem na Graz (dálnice a2). Směrem zpátky do čech je nejlepší zase benzínka v Korneuburgu.

http://hitchwiki.org/en/Wien

Jídlo

Jídlo je ve Vídni samozřejmě dost drahý, dumpstrovat (vybírat kontejnery) se dá na trzích, kterých je ve Vídni několik (např. Naschmarkt přímo v centru) a hlavně v kontejnerech u supermarketů (no.1 je BILLA), rakušáci jsou totiž barbaři a vyhazujou úplně dobrý žrádlo, takže v konťáku najdeš všechno a hlavně čerstvý a zabalený, takže se nemusíš štítit nějaký špíny. V obchodě se nic nevyplatí kupovat a když máš práznou PET flašku, v každým baru ti natočí studenou vodu zadarmo. Existuje ale projekt „volksküche“ (lidové kuchyně), kde se může najíst zadarmo každý. Tenhle projekt je v počátcích, najdete ho v IDA (viz níže), časem by se mělo vařit jeden den v týdnu.

Falaferie na Tabor Strasse! Zaplatíš 2,50 za falafel a následně si můžeš naložit z pultíku spoustu luxusních doplňků (několik druhů hommosu, salátů apod.).

Spaní

Když najdete EKH squat, zde se vyspíte v pohodě, jsou tu přívětiví a když se slušně zeptáte a představíte, dají vám měkoučkou matraci. To vše zadarmo.

vysprchovat a dojít si na internet taky můžete v EKH (viz. výše) není to žádný problém - jen nesmíte být stydlivý…

Squaty (nezadávejte adresy)

Squatterské hnutí v Rakousku to nemá nijak moc snadné, takže kromě několikadenních obsazení prázdných domů je ve Vídni jenom dnes již zlegalizované EKH a také nový squat Pankahytn.

Infocentra

Ve Vídni je trvale jenom jediný squat, zato legendární a těžce bráněný - EKH (Wielandgasse 2-4, je to nedaleko Südbahnhof, jednoho z hlavních nádraží, dostanete se tam metrem červenou limkou na stanici Reumannplatz). Od čtvrtka do soboty (16-20hod.) je tam otevřený infoshop („infomaden“, http://med-user.net/infomaden), kde se dá koupit i hudba a oblečení. Pořádají se tu taky koncerty. Kromě toho existuje ve Vídni taky alternativní knihkupectví „die Bibliothek“ (Wipplingerstr. 23, otevřeno každou středu 17-20hod., každý první pátek ve stejný čas).

Alternativní místa / kluby

Jedním ze zajímavých míst je i:DA - Idee Direkte Action, což je anarchistická kavárna a koncertní sál, kde se odehrávají workshopy, divadelní představení, přednášky atd. (viz http://ideedirekteaktion.at, Zwölfergasse 9, přímo za Westbahnhof, druhým velkým vídeňským nádražím). Jinak je tu ještě klub TÜWI (Peter-Jordan-Strasse 76, http://tuewi.action.at), kde se odehrává většina punkových a hardcorových koncertů.

viden.txt · Poslední úprava: 18.09.2019 autor: 195.113.88.210

Nástroje pro stránku