Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/90aed234e2e4a50fded074cdca8f0ebd.metadata failed
sri_lanka
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/90aed234e2e4a50fded074cdca8f0ebd.xhtml failed

Srí Lanka

Rozvojová země, která zažívá turistický bům od konce občanské války v roce 2009. Místní jsou velmi přátelští a poctiví, šmelina a obírání cestovatelů jsou stále vyjímkou. Podnebí v nížinách je celoročně tropický, v horách je chladněji. Pobřeží ostrova je hustě osídlený - pláže sice skýtaj výtečný surfování, často jsou ale špinavý, lemovaný silnicí a obestavěný barákama. Mlžný hory jsou naopak čistý, nabízej celodenní procházky po čajových plantážích, s parádníma vyhlídkama. Na svý si příjdou i milovníci fauny - spatřit lze dikobraza, slony, opice, želvy a velryby, hady, ještěry a plno dalších zvířat.

Maják v Galle

Srí Lanku lze v klidu procestovat za 15$ na den, o cenách ubytování se smlouvá, a to i pokud rezervujete přes booking. Místní mluví anglicky, autobusová doprava je spolehlivá, stop není zvykem. Jídlo ujde, ovoce je super. Místní SIMka s internetem vyjde velmi levně. Očkování není třeba. Voda z kohoutků bývá pitná. Vízum je možné sjednat zde online před odjezdem, max. na 1 měsíc, prodloužit ho lze zdarma zde v Colombu (přijďte brzy ráno). Následuje popis několika míst, který mě zaujaly.

Místa

 • Weligama - Raja's Guest Home
  Malej penzion v rybářskym městečku na jižním pobřeží. Majitel skvěle vaří, jeho syn vám obstará zkuřivo. Na dlouhý písečný pláži se výtečně surfuje, největší vlny jsou u novýho hotelu. Prkno si půjčíte na pláži za 2$ na hodinu. Ve městě staví vlak, jižně od autobusáku je výbornej džus-bar. Večer si zahrajte crvnkací stolní hru ! Pokoj s koupelnou pro jednoho stál 7$ na noc. (2016) Hlavní sezóna trvá od listopadu do dubna.
 • Polhena - Tropi Turtle Guesthouse
  Velmi klidný místo, stranou všeho ruchu. Hostel stojí hned u oceánu a nabízí sdílený i soukromý místnosti, kuchyň, kočku, kytaru. Na zahrádce je mezi palmama několik hamaků, je odsud možný sledovat veliký mořský želvy ve vodě. Můžete si půjčit brejle a jít si s nima zaplavat a prohlídnout si korály. V hostelu je možný se zeptat i na práci. Směrem na hlavní silnici je pár obchůdků a restaurací. Noc ve sdílený ložnici stála 5$. (2016)
 • Haputale
  Horský městečko ve výšce 1431m poskytne úlevu, pokud na pobřeží umíráte vedrem. Je klidnější alternativou k super-turistický vesnici Ella. V okolí jsou úžasný procházky po čajových kopcích - doporučuju fascinující vyhlídku Lipton's seat, s čajovnou na vrcholu, nebo pochod skrz les do vesničky Idalgashina a návrat vlakem. Z jižního pobřeží se do Haputale lze dostat busem z Matara skrz Bandarawela.

  Ubytování je ve městě plno, usaďte se ale dál od rušnýho centra. Já spal v Top Holiday, místo pěkný, majitel Faruk je ale pochybnej. Sice vám opatří :GANJA: trávu a nenávidí policajty, je ale vydřiduch a jeho žena šetří na jídle, vůbec bych mu nevěřil.

  Na plantážích si můžete natrhat vlastní čaj na domů. Sbíraj se jen světlezelený vrcholky větviček, ty pak lehce promnete v rukou, necháte někde ve stínu na hromádce zvadnout dokud nezčernaj, a nakonec je dosušíte zprudka na slunci. Výsledek může být delikátní ! Čerstvý poupata se daj i zobat rovnou z keříků.
 • Adam's Peak
  Pokud si chcete vylézt na vrchol (2243m) trochu netradiční a náročnější cestou, pak doporučuju západní stezku vedoucí z vesnice Erathna, kam se dostanete busem z Ratnapura. Oproti ostatním stezkám je přírodnější, delší a míň užívaná, stále je ale lemovaná obchůdkama a v noci osvětlená. Cestou je několik přístřešků (ambalama), kde lze zadarmo přespat - ale bacha na zloděje. Nesete-li si všechny vaše věci s sebou, pak lze celou horu přejít a sejít dolu severní stezkou. Půjdete-li za úplňku (poya day), potkáte plno místních.

Čouzení

:GANJA: Tráva je na Srí Lance rozšířená a oblíbená, není problém na ní narazit. Spolehlivě lze koupit od rybářů a od surfařů. Problém je ale její kvalita. K dispozici jsou dva druhy: lokální seno (ganja) a dovoz z Indie (kedži). Zatímco „ganja“ je slabá a přírodní, tak do „kedži“ se přimíchávaj drogy rozprašovačem - taková tráva pak smrdí jako lékárna a je silná. Je na vás co si vyberete, každopádně neplaťte vyšší cenu než u nás.:GANJA:

Bezpečnost

Srí Lanka je považovaná ze velice bezpečnou zemi, zůstaňte ale přesto ve střehu ! Mám k tomu historku. Jeden večer jsme seděli u Raji na verandě a hráli karty, když jsme zaslechli ženskej vřískot. Padesát metrů před penziónem přepadli dva lupiči starší angličanku, když vystupovala z tuktuku (taxíku), už tam na ní čekali v křoví. Byli smluvený s řidičem, kterej jim za jízdy volal. Srazili jí na kolena a obrali o věci, ona ječela, jako by jí na nože brali, a to na ní přitom nůž nikdo nevytáh ! V zápěti prchli na motorkách. Plyne z toho velký poučení. Když jedete v noci sami taxíkem nebo tuktukem, nenechte řidiče za žádnou cenu telefonovat ! Křičte, seberte mu mobil z ruky, popř. vystupte. Může volat manželce, ale nebo taky komplicům, jako v případě zmíněný nešťastnice.

sri_lanka.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku