Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/6/65830d5a1e5d2f775e7ae8a1e2a2e877.metadata failed
pariz
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/6/65830d5a1e5d2f775e7ae8a1e2a2e877.xhtml failed

Paříž

MHD

V autobusech platí to, že řidič sice má kontrolovat, že mu nastupují jen platící cestující, ale když vstoupíte bez cvaknutí lístku, tak jen spustí ve francouzštině hlášku „každý cestující při nástupu se má prezentovat s platným jizdním dokladem či si označit lístek“. Za to se vám může stát, že přistoupí revizoři a při výstupu, respektive při nástupu, budou žádat označený lístek… Navíc jezdí v Paříži - tedy spíše okolo Paříže - i tramvaje, kde se dá libovolně nastoupit a vystoupit, s tim, že sem tam se také můžete setkat s revizory.

V každé „budce“ v metru si můžete požádat o miniplánek pařížské MHD, je zadarmo a celkem se hodí. Metra jsou označená M + číslo metra. Tramvaje T + číslo tramvaje. Busy jsou vyznačeny na vlastním plánku. Stejně tak RERy. Dále je dobré vědět, že ve stanicích, kde je přestup z metra na RER (příměstský vlak) jsou vždy turnikety i u výstupu - jakožto ve všech stanicích RERu, kdežto ve stanicích, kde je jen metro jsou při výstupu jen dveře co se dají otevřít jen v jednom směru - směru výstupu. Tedy když právě někdo vystupuje a podaří se vám zachytit tyto dveře (jen u některých typů to jde), tak nimi můžete i vstoupit do placeného prostoru.

V Paříži chodí bandičky revizorů asi tak po šesti lidech, ale nebudete je tam potkávat moc často. Turnikety se dají bez problémů přeskočit, ale musíte vyčíhat okamžik, když zrovna prochází někdo s lístkem a skočit hned po něm, abyste stačili zadržet zaklápěcí dvířka. Pokuta v Paříži dělá 45 euro, takže je opravdu nepříjemný se nechat chytit, nicméně se z toho můžete občas vykecat. (Například se nám jednou „podařilo“ přeskočit hned před zraky revizorů, ale pak jsme to hráli na „chudý Čechy“ tak nás pustili). Když už vás chytí, pokuste se to uhrát na to, že nemáte pas. A když ho z vás přece jenom dostanou, nechte si vypsat bloček a neplaťte na místě. Do Čech vám nikdo pokutu posílat nebude. Platí, že člověka v kukani na lístky si vůbec nemusíte všímat, problém dělají akorát revizoři v bílých uniformách. Kromě metra jezdí v Paříži ještě autobusy, který ale nemají význam, protože je téměř vždy potřeba ukázat lístek při vstupu řidičovi (a systém metra je na takové úrovni že busy stejně potřebovat nebudete). Dále RER, což je takový prodloužený metro, který ale pravděpodobně stejně nevyužijete.

Stopování

Dostat se z Paříže je podobně obtížný jako dostat se z jiných velkoměst. Ideální je stopovat na předměstí, kam jezdí autobusy z centra a zkusit to tam. Výhodný je dostat se na „pejáže“(píše se Péage- místo, kde se platí mýtný, bývají tam záchody a parkoviště), kde auta jezdí buď pomalu nebo tam staví a je vysoká pravděpodobnost, že vás někdo vezme. Nás taky např. popovezli asi dvacet kilometrů policajti a co jsem slyšel, stalo se to i dalším lidem co ve Francii stopovali.

http://hitchwiki.org/en/Paris

Jídlo

Na dumpstery se dá chodit hlavně k menším předměstským obchodům s potravinami; v létě 2004 jsme chodili k jednomu u Place d´Italie, kde byl téměř stejný výběr jako vevniř:) Jinak levně nakoupíte hlavně na tržnicích a v supermarketech v okrajových částech Paříže (např. V Čínské čtvrti). Dobře a relativně levně se dá najíst v čínských fast foodech (100g nudlí s omáčkou a zeleninou cca za 1€) a v bistrech s kebabem. Hodně zeleniny, ovoce, případně ryb se dá nasbírat po skončení trhů např. u stanic Barbes-Rochechouart nebo Porte de Clignancourt. Dobře se najíte ve foodcourtu v podzemí u Louvru, spousta spěchajících turistů co tu zanechají skoro celý jídlo. (každej den jsem se tu najedl)

Spaní

Tady vám asi nezbyde jiná možnost, než zkusit zkontaktovat někoho ze squatu (kterých ale v Paříži moc není), a nebo nějaký levnější ubytování, například v kempu za Boulogneskym lesíkem. Pak už možná jenom zkusit spát v nějakym parku, ale tam je pravděpodobnost odcizení věcí téměř 100%. Bratranec několik týdnů „bydlel“ přímo v parku pod Eiffelovkou, kam se údajně na noc stahuje spoustu lidí, hraje se tam na kytary a na bonga. V 6 ráno prý ale budí policie a věci tam taky asi nejsou zrovna v bezpečí..Jinak v nouzi se dá spát ještě v Bois de Boulogne nebo Bois de Vincennes, chce to ale dávat pozor a nejlíp zalízt někam kde vás nebude vidět z cesty..

Další informace

V ulici Rue de Saint Peres (metro: Mabillon, Saint Germain des-Prés, Sevres-Babylone) je univerzita, kam se dá zajít zadarmo na internet (do knihovny v prvním patře - pokud se nad vaší přítomností bude někdo pozastavovat, řekněte, že jste studenti medicíny na vyměnném pobytu:)). Podobně to bude u většiny univerzit. V Paříži je taky možnost zadarmo se osprchovat ve většině bazénů, existují i tzv. „Douche publique“ (veřejné sprchy), jedna je tuším kousek od Centre Pompidou..

V Paříži taky vysílá anarchistické radio „Radio Libertaire“, jehož studio se nachází poblíž Pere Lachaise (ten hřbitov) a Kiosku (infoshopu). O vysílání se starají většinou lidi od Kiosku a squateři a pokud budete mít zájem, určitě vás rádi nechají na chvíli vysílat.

Stojí za to najít opuštěnou železnici Petite Ceinture a projít se po ní (tunely, grafitti, klub Fleche d´or na nádraží), dá se tam vlézt na několika místech např. ve 20eme arrondisement (úplně pohodlně třeba u Porte de Vincennes).

Infocentra

  • CNT - rue des Vignoles 33, Metro: Buzenval
  • Kiosk (infoshop) - Hudba, hadry (punk, anarchopunk, hardcore,) Passage Dumas, Rue Voltaire 23, Metro: Rue de Boulets (otevírací doba je tu dost omezená, ale dají vám tam všechny potřebný informace, co se Paříže týče)
  • Le Loop - 20 rue de Reuilly (hackerspace. jednou jsme tam spali na stopovačce a měli tam i freeshop s hadrama. teď se přestěhovali jinam, tak nevim jak to tam je teď) http://leloop.org

Obchody

  • Quilombo - hlavně knihy a časopisy (anarchistické knihkupectví) a hudba, Rue Voltaire 23, Metro: Rue de Boulets http://librairie-quilombo.org
  • Libraire Publico - hlavně knihy a časopisy (anarchistické knihkupectví), Rue Amelot, Metro: Filles du Calvaire

Alternativní místa / kluby

  • CNT (funguje i jako klub) - Rue des Vignoles 33, Metro: Buzenval - pozor ať vám nedaj drogy do jídla, to je pak jízda
  • Až se budete procházet po Rue des Pyrenées, koukejte se po malé zahrádce skryté mezi domy. Stará se o ní chlapík, který si s vámi rád popovídá, ale jenom francouzsky. Můžete se tam přijít třeba nasvačit.
pariz.txt · Poslední úprava: 08.10.2019 autor: 195.113.88.187

Nástroje pro stránku