Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/a/a6bf2da18b25adcb6a79ad484f82f8b5.metadata failed
np_triglav
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/a/a6bf2da18b25adcb6a79ad484f82f8b5.xhtml failed

NP Triglav

Stopuje se dobře, jsou tam příjemní lidi a především je tam moc pěkně (hlavně ty malé vesničky), jen tam bývá asi docela problém s počasím. S kámošem jsme tam byli někdy koncem června a docela se tam střídaly silné lijáky se sluníčkem. Někdy pršelo třeba i skoro celou noc a pak i občasně i přes den, ale jindy bylo zase pěkně (chce si to prostě nějak zjišťovat počasí). Nejlepší ochrana před deštěm je jeskyně blízko Bledu (docela pěkné městečko se stejnojmenným jezerem, hradem atd. ale je tam dost turistů, moc hotelů a prostě turisticky naladěná oblast). Jeskyně se jmenuje Poglejska cerkev a je asi 3 km od Bledu poblíž vesničky Poljšica. Když Poljšicou projdete směrem od Bledu, narazíte v kopci uprostřed dědiny na koryto s pitnou vodou, která je po pravé straně a pujdete pořád dál za vesnicu. Za posledníma barákama už by mela byt vidět jeskyně čelně po levoboku, do které se dostanete od první křižovatky za vesnicí. Pokud tam nebudete dělat bordel a uklízet si tam, dá se tam rozhodně několik dní vydržet, jen je tam v noci docela zima. Jediná možnost jak nezmrznout je buď to se pořádně zakuklit a narvat na sebe co nejvíc oblečeni a přikrývek, nebo si udělat oheň a nějak ho přes noc udržovat. Moc dobrý přístup do lesa na dřevo není, ale přímo pod jeskyní je taková malá pila kde by mělo být docela dost „nachystaného“ dřeva. Když to budete brát nějak rozumně, pár dnů by to mělo procházet bez povšimnutí. Jen si dávejte pozor na místní, kteří chodí do jeskyně sem tam se psama na procházku (ale moc lidí jsme tam nepotkali). Místní jsou v pohodě, ale radši si to dřevo někde schovte, ať to nejde vidět. Buď odejdou nebo se s něma dejte do řeči. Anglicky umí skoro každý a nějak slovinsko-česky se dá taky domluvit, když mrknete jak ten jejich jazyk funguje (je to docela sranda, některé slova mají úplně jiný význam než u nás: děti = otroci, chleba = kruh, kouřit = kadit, atd..) ale něčemu se prostě rozumět nedá. Jedna hodná paní co za nama došla tak třikrát, nám dokonce naposled donesla i chleba s třešněmi. Pokud v jeskyni vychytáte větší déšť, tak budete mět i sprchu, jelikož v některých místech voda protéká (pokud máte plachu je nejlepší si lehnout do hliny a né na trávu – bute tam sice prach, ale určitě tam nezačne kapat voda). No a jestli potřebujete obchod, tak když se podíváte z jeskyně na vesnici před vámi, tak po levé straně jde vidět velký žlutý barák, a hned vedle něho je obchod (z jeskyně vidět nejde) je to nějaký supermarket - přes den mají do sedmi, o víkendu nevím. Jo, a mimochodem: jeskyně byla obydlená jako první v této oblasti a to asi koncem doby ledové (nálezy lze vidět v muzeu na hradě v Bledu)

Jeskyně Poglejska cerkev

Docela dobrý tip na čundr je na Bohinjské jezero, popřípadě na vodopád Savica, který ale stojí 2 ečka. Je to od jeskyně docela daleko, ale možete jet z Bledu busem nebo něco stopnout. Doporučuji však krásnou procházku Pokljuškou soteskou (soutěskou) která je dlouhá asi 2km. Dostanete se do ní z vesnice Krnica (je to docela značené). Za dědinou je rozcestník, kde soutěska začíná. Asi po kilometru cesty dorazíte ke skále kde dál musíte jít buď podél skály na dřevené lávce dál po soutěsce, nebo odbočit na další značenou cestu která vás dovede k restauračkám u hlavní silnice (varování: pokud máte velké krosny , tak je dost pravděpodobné že tou první variantou neprojdete, jelikož je to v určitých místech docela úzke). Každopádně obě varianty vás dovedou na hlavní (viz mapa) no a pak miřte na Mrzli Studenec (je tam parádní flek na spaní se zastřešeným posezením a to včetně s pitnou vodou, která je u hlavní silnice a s kamnama na kterých si možete udělat něco na výžer pokud najdete v lese suché dřevo). No a k jezeru se dál dostanete buď to stopem, nebo pěcha, což je ale docela štreka.

Jinak ten národní park určitě stojí za to prolézt víc. Je tam toho dost zajímavého, jak příroda, tak všelijaké bunkry v horách z 1. sv. v. nebo domácí muzea se zbraněmi z 1. sv. v. – Bovec, Kobarid atd.

Ostatní tipy

Jeskyně, hrad

No a co se týče dalších zajímavých míst na Slovinsku, tak bych doporučil Predjamsky hrad asi za 6 éček a Postojnou jeskyni za 20 E. Jelikož jsou tyto atrakce asi 10 km od sebe, dá se koupit i kombinovaná vstupenka a myslím, že to vyjde aj o něco míň, ale nevim o kolik (pozor: prohlídka Postojné jeskyně je s průvodcem a musíte se dostavit na určitou hodinu - když budete první na Predjamskem hradu a budete kupovat kombinovaný vstup i do Postojne, musíte si to naplánovat tak aby ste do Postojne stihli dojed na ten váš stanovený čas - když dojdete pozdě, pravděpodobně vám ten vstup propadne, ale nejsu si jistý). Vstup do jeskyně je docela drahý, ale stoji to za to, bo Postojna je totiž největší jeskyní komplex v evropě. Asi 10 min jedete vláčkem a pak chodíte hodinu a půl po jeskyni a dokonce vám k tomu dají aj audioprůvodce který je aj v češtině. Ty „vysílačky“ mají aj na tom hradě kde je taky nějaká podzemní jeskyně, ale tam jsme nebyli. No, a kdybyste náhodou sháněli něco na prdíka, tak možete zkusit štěstí u místní alternativní komunity. Když jdete z centra Postojne po ulici Jamska cesta směrem k jeskyni, tak asi po 0,5 km narazíte po levé straně na takový malí dvorek, kde se schází všelijací lidi, tak se možete poptat (poznáte to tak, čelní stěna domu je celá pobombená šílenýma kresbičkama)

Moře

No, a jestli chcete k moři, tak z Postojne na benzínce u dálníce se dá v pohodě chytnout stop do Koperu. Asi pár km od něj je pak městečko Ankaran s kempem na pobřeží. Je tam docela dost lidí, ale dá se tam dobře vykvasit.

np_triglav.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku