Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/9f9d85ff43e71c5b25b710eaa1b9c70b.metadata failed
novy_zeland
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/9f9d85ff43e71c5b25b710eaa1b9c70b.xhtml failed

Nový Zéland

Nový Zéland je pro vandrování a potulování snadnym místem, má však svá specifika i nástrahy. Místní obyvatelé jsou na cestovatele zvyklí a velmi ochotní a přívětiví. Policie ne. Pořádek má i svý stinný stránky, jeho vynucování. Na NZ není legální práce, pracovní povolení jsou proto vyhozený prachy. Kromě přírody tam není nic moc k vidění, na NZ chybí kultura, města jsou v noci mrtvý.

Příjezd - celníci

První komplikace. Vstupní podmínky jsou velice přísný a počítejte s kontrolou. Předně je zakázáno dovážet žrádlo a bláto na botách, rostliny, plísně a jiný bioodpad - hrozí totiž zavlečení parazitních druhů, který dokážou destabilizovat ekosystém. Učistěte obuv. Dál po vás můžou chtít ukázat zpáteční letenku nebo potvrzení o penězích na účtě - prej se jim dá jakákoliv lež. Větší nepříjemností je však přísnej zákaz dovozu jakýchkoliv zbraní - myslim tim nože, spreje, obušky a další sebeobraný prostředky - při cestování se šiknou. Já sem propašoval nůž - to je nutnost. Nicméně, při porušení těchto pravidel hrozí pořádný pokuty, i odmítnutí vstupu do země - při ceně letenky nepříjemný. Všechno rentgenujou a somráky šacujou. Nůž mi za ten risk stál. O drogách ani nemluvim - pokud narazíte na :GANJA: zeleninu, nakupte si co nejvíc, zažene nudu na pláži.

Doprava

Extrémně snadno se stopuje, lidi vás všude ochotně svezou. Na druhou stranu téměř neexistuje veřejná doprava. Ostrovy spojujou trajekty a letadýlka.

Pro delší pobyt si můžete chtít koupit auto, dodávku - v Auckladnu jsou velký autobazary a tržiště s levnejma ojetinama, můžete koupit auto a za dva měsíce ho zas prodat - třeba i dráž. Ohromnou výhodou je, že se nehledí na doklady a na majitele, auta se prodávaj snadno jak hrušky.

Stopování

Spaní

Stádo ovcí

Pro případ že nemáte dodávku. Pártyzánsky se dá spát kdekoliv a zároveň nikde, je to zakázaný, dyž vás chytnou tak vás pravděpodobně vyrazí. Kapitalismus dosáhl na Novym zélandě svého obludného vrcholu, totiž totální privatizace půdy. Všechno je oplocený, domky, školy, zahrady, parky, louky za městem, hory, hnojiště. Takže kdykoliv chcete spát venku tak musíte přelézt plot - což je zločin. Navíc všude pobíhaj ovce. Ve městech se mi osvědčilo schovat se ve veřejných prostranstvích - sportoviště, školy.

Snadno se dá spát v odlehlý přírodě a na velkých plážích, tam to nikdo nehlídá a můžete si tam dělat co chcete. Dobře spí v národní parcích - ač je to zakázaný, schovat se kdekoliv není problém.

Na NZ často chčije - na jižnim ostrově téměř pořád. Takže pokud zmoknete, můžete si zaplatit za hostel (guesthouse), který jsou všude a se snídaní.

Hodně lidí se nechá zotročit na farmách - tzv. woofing (work on oragic farm), nechávaj vás tam bydlet a krměj vás výměnou za práci, výdělěk minimální. Výhodou je že nepotřebujete pracovní povolení.

Alternativní místa / kluby

O ničem nevim, bylo by parádní něco najít, možná horolezecký kempy.

Ve Wellingtnu je squat-anarchistická klubovna. Nemaj tam ale moc smysl pro humor, mě odtamtud vyrazili po tom, co sem v noci zvonil ztvrdlejma houskama na střechu. Nemaj zvonek. Adresu sem nepíšu.

novy_zeland.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku