Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/0/0f05a3a99db96235bef62f59e2f40cf0.metadata failed
nepal
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/0/0f05a3a99db96235bef62f59e2f40cf0.xhtml failed

Nepál

Rozvojová, ale docela bezpečná země. V roce 2015 postihlo Nepál zemětřesení, hodil by se report z místa !

Lidé

Autobus Tata

Řiká se, že nepálci jsou extra hodní a milí lidé. Dočtete se to v průvodcích, můžete slyšet od cestovatelů. Není to úplně pravda a není důvod, proč by tomu tak mělo být. Jsou milí tak jako lidi kdekoli jinde na světě. V Nepálu navíc kvete obchod s otroky a v letech 1996 až 2006 v zemi proběhla občanská válka.

Přívětivost k cizincům je často pokrytectvím, kdy se vám nepálci snaží něco prodat, nebo z vás jakkoliv dostat peníze, a to zejména ve městech. Žebrají, závidí, nemaj na rozměnění, náhodou zapomenou dát vajíčko do palačinky. Slušně odmítnout žebráka můžete gestem STOP pravou dlaní - ale ne mávnutím ! Triků znaj spoustu a doporučuju lidem spíše nedůvěřovat. Na druhou stranu je v zemi minimum násilných přepadení.

Místa

  • V Káthmándů silně doporučuju ubytovat se v tichý uličce kousek od centra (Thamel), přikládám odkaz na mapu zde: https://goo.gl/maps/qR8yM. Najdete tam několik hotýlků a malou cestovní kancelář, kterou vede legrační chlapík.
  • V Káthmándů rozhodně navštivte klub Purple Haze, jsou tam koncerty a tibetský punkáči, čoudit jděte na terasu na střechu !
  • Půjdete-li na trek do národního parku Langtang, navštivte vesničku Tatopani (Horká voda), jsou tam parádní termální lázně, místní se každej večer koupou. Ukažte, že umíte plavat pod vodou, budou valit oči. Na čaj si můžete zajít do chaloupky k holce jménem Pasang. Vyhněte se hotelu nahoře na kopci, strašně hnusně tam vaří.

Doprava

V Nepálu funguje dobrá autobusová doprava, najít ten správnej bus už je těžší. Lístek můžete koupit buď předem v soukromý cestovní kanceláři (dražší), nebo na autobusáku (pozor od koho), nebo pak přímo ZA JÍZDY v autobuse (nemusí bejt místo k sezení). V horách busy jezdí extrémně pomalu, na dlouhý cesty si můžete vzít noční spoj. A dávejte si pozor na věci, zvažte dvakrát, jestli si necháte přivázat batoh na střechu.

Stopování neni problém, dorozumění jo. Nějaký dýško asi bude očekávaný, ne však vynucovaný.

Drogy

:GANJA: Centrum Káthmándů je tržištěm drog. Po setmění vám je pouliční šmejdi budou nabízet každou minutu. Nenechte se tím otrávit. Budou vnucovat hašiš ale i tvrdý drogy, mnoho z nich si píchá a nijak se tim netají, po zemi najdete i stříkačky. Mladší nepálci mi doporučovali najít si někoho důvěryhodnýho mimo centrum, že fetky do hašiše přidávaj svinstvo, po kterym bolí hlava. Já od nich kupoval jen ganju, která je čistá, ale nekvalitní. Hulení sice neni legální, je ale široce tolerovaný. Nehulte ale na ulicích, v hotelu na pokoji pohoda. Policie se nebojte, po turistech nejdou. Pobudové v centru se vás budou snažit ošmelit, někam zatáhnout, jednejte maximálně asertivně až pohrdavě, poserou se. Ideální je koupit ganju někde na venkově, tam je za pakatel a nikdo jí neskrývá, navíc podpoříte rolníky. Nestyďte se vesničanů optat, oni se nebudou stydět prodat.:GANJA:

nepal.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku