Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/960cbc45557c8c8c72cff495ff9df912.metadata failed
marseille
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/9/960cbc45557c8c8c72cff495ff9df912.xhtml failed

Marseille

Marseille je ohromné město, špinavé, chaotické, v létě přelidněné, plné bezdomovců i zlodějů - je potřeba být velmi ostražitý. V ulicích se poflakuje plno lidí, sedí na schodech a nic nedělaj, jenom tak koukaj. Na cestování je Marseille příjemná. Ve městě funguje rozsáhlá síť charit a sociální péče.

MHD

V metru je třeba projít turniketem, který je zpravidla hlídaný. Při vstupu do autobusu je taky třeba označit lístek. Na druhou stranu je ale v Marseille poměrně běžné stoupnout si k výlezu z metra a ptát se lidí, jestli nemají ještě platný lístek (stačí říct „Ticket“, každý ví, o co jde) - do 10-ti minut ho máte.

V Marseille jsou perfektní tramvaje. Mají 2 linky a dá se bez problému zadarmo. Revizory člověk pozná taky dobře, většinou jich je větší skupinka ve stejnym oblečení. Navíc jsou tramvaje dlouhý, takže není problém dřív vystoupit než se dostanou k vám.

Stopování

Jídlo

V Marseille je spoustu malých obchodů/tržnic se zeleninou, večer se toho dá dost najít u popelnic, popř. se v krámě zeptat, jestli nemaj něco na vyhození..francouzi jsou v tomhle ohledu dost ochotní.

Každý pondělí,středu a pátek na metru Réformes se rozdává polívka, potom teplý jídlo + bageta a kafe mezi 6 až 8 večer a každou noc¨(většinou mezi 11-půlnocí) přijíždí na Vieux Port dodávka, která rozdává igleitky s jídlem (pečivo,paštika,sušenky,voda,želé,čokoládky), na místě uvařej čokoládu nebo kafe a na požádání vám daj nový žiletky, zubní kartáčky, pasty a pokud maj, tak i oblečení nebo deky.(info z roku 2007)

Každý den po záviračce vyveze tenhle (43.245789, 5.373655) Lidl na parkoviště kontejner plnej jídla na výhoz. Bývaly v něm mraky zeleniny,ovoce,hotovejch jídel a všeho ostatního. Ikdyž se k němu seběhne početnější skupina bezdomovců, každej si odnese daleko víc jídla než je schopnej za den skonzumovat. Akorát pozor na častý hádky místních u kontejneru.

Spaní

Kromě squatů se dá spát ještě na plážích. Marseille je ale dost nebezpečné město, je tedy potřeba si dávat pozor. Cca. před třemi roky (léto 2004) jsme spali na severním okraji Marseille (L´Estaque, cca půl hodiny busem z centra) na pláži. Tam to bylo bez problémů, málo lidí i přes den a na noc tam vždy přišlo pár zevláků, s žádnými problémy jsme se ale nesetkali. Loni (červenec 2006) jsme spali na jižní pláži, je tam sice tráva a spalo se nám fakt dobře, ráno jsme se ale probudili bez věcí..

Jako konkrétní osvědčené místo na spaní můžu doporučit půjčovnu lehátek na jižní pláži, autobusem kousek od centra. Samotná půjčovna se sestává z několika stánků + oploceného dvorku lemovaného živým plotem), který se na noc zamyká a kde se skladují lehátka. Můžete tedy za tmy přelízt plot a schovat se vzadu za lehátka, nebudete vůbec vidět, nikdo tam nepoleze. Ráno půjčovna otvírá chvilku po 9. hodině, tak koukejte včas zmizet ať se dá místo využívat i nadále. Kousek vedle pak navíc máte plážové sprchy, hajzly a ošetřovnu.

Další informace

Osprchovat se dá na kterékoli pláži, kde také naleznete ošetřovnu zdarma, daj vám tam desinfekci, obvazy - ale pozor, ošetřující jsou polo-fízlové.

Infocentra

Café Tournez la Page, Rue Saint Pierre, 13006 Marseille - POZOR - café se nám v létě 2009 nepodařilo najít

Alternativní místa / kluby

Kousek jihovýchodně od centra města se nachází rozsáhlá alternativní/přistěhovalecká/chudinská čtvrť, plná barů, kaváren, zevláků, starých děvek a barabizen. Soustředí se okolo náměstí Place Jean Jaurés, není problém tam koupit hašiš. Pro splynutí s místní spodinou je však nezbytná znalost francouzštiny.

  • Café Tournez la Page - Rue Saint Pierre, 13006 Marseille - sympatická hospoda, poradili nám zde squat, kde nás nechali pár dní bydlet..

V Marseille funguje několik squatů, my spali v jednom osquatovanym kostele (léto 2004)..poptejte se v Tournez la page

marseille.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku