Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/7/77e663a78caaff2b98296edee89193f0.metadata failed
maroko
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/7/77e663a78caaff2b98296edee89193f0.xhtml failed

Maroko

Jedna z nejvyspělejších afrických zemí, bezpečnost velmi dobrá. Většina Maročanů je příjemná a kultivovaná, bohužel se ale budete často setkávat s pouličníma šmejdama, snažícíma se z vás různě vylákat prachy. Nenechte se tím otrávit a neházejte všechny čmoudy do jednoho pytle ! Vystačíte si s angličtinou, jinak se hodí francouzština a na severu zase španělština. Ceny jsou tak o pětinu nižší než u nás, záleží na vašich komunikačních schopnostech, jinak budou pětinásobný. Následuje popis dopravy a dvou zajímavých měst.

Doprava

V zemi funguje moderní autobusová doprava, místy jezdí i mnohem pohodlnější vlak. Jízdní řády větších společností lze vyhledat na internetu - vlaky ONCF, autobusy Supratours nebo CTM. Kromě nich v Maroku funguje spousta regionálních a levnějších dopravců, ty vás zas ale můžou zkoušet různě šmelit.

Taxíky jsou nejlevnější, když jsou plně obsazený: řidič + 6 osob. Stopování neni problém.

Chefchaouen

Velbloud

Čefčauen je tichý horský městečko v pohoří Rif, ležící na severu Maroka. Zaujme svojí pohádkovou architekturou, většina budov je natřená na modro, úzký uličky lemujou zahrádky, potůčky, obchůdky. Na náměstí je zpřístupněná stará pevnost. Kouzelná atmosféra města vynikne zvlášť po degustaci hašiše, kterým je město proslavený.

Nejlacinější ubytování ve městě je :GANJA: huličský doupě Hotel Souika. Řekněte, že chcete spát ve stanech na střeše, panuje tam pohodová nálada. V prvním patře je kuchyňka a horká sprcha. Majitel moc nemluví, ale je ok. Noc stála 40 Dh (2015). Pokud bude plno, můžete zkusit o něco dražší a luxusnější Aline Hostel.

:GANJA: Půjdete-li pěšky přes vyhlídkovej kopeček s mešitou dál na jihovýchod, narazíte po hodině na první plantáže se stovkama kytek. Natrhaný nebo koupený palice pak usušíte na slunci na střeše. Ale pozor - nenechte se ošmelit ani zvát na konopnou farmu. Oblíbenou praxí místních šmejdů je vzít turisty na výlet autem do hor, jakože přátelsky a zadarmo, a tam vás pak začnou vydírat o peníze, jinak že vás nezavezou zpátky do města.:GANJA:

Na jednodenní tůru z Chefchaouenu doporučuju zdolat vrchol Jebel el Kelaa (1616m). Vyražte brzo ráno a vody moc netahejte, po cestě jsou studánky a pár baráků, kde vám rádi nabídnou svačinu, a opět další plantáže. Treky okolo budou parádní, ale nedával jsem.

Essaouira

Esauíra je bývalý francouzský koloniální město na pobřeží Atlantiku. Vzhledem připomíná pevnost, je obehnaný hradbama, na který lze místy vylézt. Podívanou skýtá trh v centru, kde se lze i levně najíst, nebo smrdutej rybářskej přístav. Internetová kavárna s tiskárnou se nachází na hlavní třídě, ale pozor, chlapi si tam chodí honit ptáky. Na jihu města se táhne dlouhá písečná pláž, vhodná k (wind)surfování. Po půl hodině chůze tam narazíte na půjčovnu velbloudů, vlevo je pak několik surfshopů. Prkno + neopren mě stálo 50Dh/90min (2015), smlouvejte !

V Essaouiře naleznete plno levnejch hostelů, mě se osvědčil Hostel Cloud 9, má příjemnou terasu. Za noc jsem platil 40 Dh (2015), je možný si tam nocleh i odpracovat.

Až vás město omrzí, můžete si dát 2h pěší výlet přes pláž do vesničky Diabat, kde je hippie kavárna Jimmyho Hendrixe, kterej se tam údajně kdysi mihnul. Navštivte i přilehlý ruiny pevnosti pohřbený v písku, kde se dá zakempit a rozdělat oheň. Jako další destinaci směrem na jih doporučuju Paradise Valley u Agadiru, palmama zarostlej kaňon s přírodníma jezírkama ke koupání - přespat tam lze v hostinci i venku.

maroko.txt · Poslední úprava: 23.12.2018 autor: 185.91.165.13

Nástroje pro stránku