Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/7/78b02cbe4d14da862539c07f5767fce6.metadata failed
gibraltar
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/7/78b02cbe4d14da862539c07f5767fce6.xhtml failed

Gibraltar

Varování a vychytávky

Pokud jste na Gibu, je to nejbezpečnější místo na světě - všude jsou kamery a celé území je monitorováno z družice, navíc každý obyvatel má telefonní číslo na hranice, takže když se něco stane, může policie zavřít celý Gib. Takže nedělejte kokotiny! Pokud se stejně něco stane (my jsme jenom zapálili jointa), policie si vás zapíše a vyveze za hranice. Nic si z toho nedělejte, za pár minut se můžete otočit a jít zpět, ať už „bobíci“ říkají co chtějí (mimochodem jsou velmi slušní, chodí velmi pomalu a vypadají celkem pěkně). Zlý je prý jen jeden a toho poznáte tak, že je hodně tlustý. Pokud jste v La Linei, tak se VYHNĚTE POLICII LOCAL - mlátí lidi, resp. hlavně alternativní turisty, což je asi případ nás všech… Nacionálka je prý relativně klidná.

Na Gibu se dá somrovat v tunelu z hranic u Casemates squarre. Pokud děláte sochu nebo na něco hrajete, postavte se klidně na Main street, s kulturou gibraltarská policie problém nemá (proto tam taky pořád někdo stojí sochu - pořád tam jsou nějací turisti).

Co uvidíte na první pohled jsou ceny předevěím benzínu, alkoholu a cigaret - Gibraltar je totiž bezcelní zóna. Skoro každý si do Španělska nosí karton cigaret. Za měsíc můžete oficiálně (tj. když si vás na hranici napíšou) přenést maximálně tři kartóny, ale prakticky to funguje tak, že při tom transitu lidí hraničáři vůbec nekontrolují. Můžete si vydělat na pašování tak, že se připojíte k nějaké „mafii“, co to dělá (kdo hledá najde, většinou 4 Eura za kartón) nebo si nakoupíte sami a vydáte se na La Lineu ptát do obchodů a restaurací kde ho chtějí koupit. Nenoste kartóny pro Rumunky stojící těsně před hranicemi, protože vám nic nedají a můžete z toho mít akorát tak problémy.

V La Linei je hned za hranicemi parčík, ve kterém jsou o víkendu „botellóny“, tzn. chlastá tam hodně lidí a je možné se tam dobře ožrat, zrecyklovat spoustu chlastu i nealka a :GANJA: hulení samozřejmě taky :-)

MHD

Po Gibu jezdí autobusy, kterými se můžete dostat skoro po celém poloostrově, nicméně to není tak velká plocha, takže lze celkem v pohodě chodit pěšky (pokud máte kolo, je to vůbec nejlepší).

Stopování

doplň prosím

Jídlo

Když půjdete od Casemates square po Main street, tak vlevo (do kopce) v uličkách naleznete Nazareth house, což je taková charitka. Skoro každý den tam dostanete stejné jídlo, ale v pátek spoustu studeného jídla na víkend. Recyklovat se na Gibu moc nedá, protože tam ani nejsou velké supermarkety (vlastně je tam jeden), celkem obstojně se ale dá jíst z popelnic u Mc Hovnalda jak na Gibu, tak v La Linei… Fuj tajbl , jak někoho může napadnout jíst z popelnic. To je teda úroveň !

Spaní

V La Linei je albergue, ten ale nedoporučuji - za prvé je spíš pro „stalé zákazníky“ aneb španělské důchodce a za druhé je dost daleko od hranic s Gibem. Hodně lidí včetně mě spalo na Gibraltaru ve vojenském bunkru - najdete ho/je tak, že půjdete od Nazareth housu nahoru do kopce po velkých anglických schodech a dál po úpatí skály po cestičce… Policie tam nedělá problém, pokud nezapalujete ohně.

Další informace

Na internet se dá zajít do knihovny v La Linei nebo do @-café. Ty jsou ovšem dost drahé, nicméně tam je víc „luxusní“ PC i připojení. Pokud chcete platit, jděte do La Linei, na Gibu je to přehnaně drahé. Sprchy jsou v Nazareth house.

Squaty (nezadávejte adresy)

Gib je území Británie, kde je squatting zakázaný, nicméně jenom na malém poloostrově Gibraltar je prý asi 60 squattů, které tak ale vůbec nevypadají. Nejlepší volba je asi osquattovat bunkr, ve kterém už spali generace lidí před vámi ;-)

Alternativní místa / kluby

Velmi zajímavé pro mě bylo shlédnout fiestu na Tři krále (6.1.), kdy po Main street jezdí kamióny alá alegorické vozy naložené dětmi, které hází bombóny. Zvláštností oproti Španělsku je, že tam nikdo nepil na ulici…

gibraltar.txt · Poslední úprava: 30.10.2019 autor: 92.240.162.76

Nástroje pro stránku