Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/4/408b3be08d7eed53bcdbe165fa9991ef.metadata failed
barcelona
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/4/408b3be08d7eed53bcdbe165fa9991ef.xhtml failed

Barcelona

Barcelona je město zlodějů, buďte nanejvýš ostražití.

MHD

O Barceloně se prohlašuje, že je plná revizorů, ale neni to pravda. Za celej náš pobyt jsme v metru nepotkali ani jednoho, takže se dá jezdit bez problémů načerno (pozn. já potkal za týden revizory dvakrát, vždycky jich bylo plný nástupiště..když ale zůstanete ve vagónu, pravděpodobně za vámi nepolezou:)). Jinak při příchodu do placeného prostoru metra je třeba přeskočit, nebo jinak zdolat turniket. Osoby v kukani na prodej lístků si nemusíte vůbec všímat. Problém akorát může dělat chlápek, kterej u turniketů občas postává (má uniformu a většinou i psa) V tom případě je lepší si cestu metrem rozmyslet nebo přijít jiným vchodem. Více revizorů asi prochází přiměstskými vlaky RENFE, měli jsme to štěstí potkat jednoho zvlášť příjemného, ale ačkoliv je všude ve vozech avizovaná pokuta 40 euro, platili jsme jen 7. (to ale bylo jednou zhruba z 20-ti jízd, kterou jsem takto absolvoval. Při jízdě z Barcelony pryč je potřeba si koupit jízdenku aspoň do první zastávky, můžete s ní pak jet kamkoliv chcete. Pokud jedete naopak z předměstí do centra, dá se většinou jet úplně zadarmo). Barcelona je ale až na okrajový části placatý město, takže nejlepší je zvolit kolo, případně chůzi. —> Potkal jsem revizory skoro vždy na Plaze Espana a Plaze Catalunya, a občas na Urquinaona - tj. v centru. Dobře se dá ale v centru naskočit na Lyceu. Z BCN jsem se vždycky dostal bez lístku (nekupoval jsem ani na první stanici), kromě centra totiž můžete naskočit na RENFE i v dalších stanicích na krajích Barcy, např. Clotu.

Přeskakování turniketů je nebezpečné, ale rychlé. Já doporučuju pomalejší způsob a to je otevření si východu - když jsou mechanické, musíte otevřít napřed ten dál od vás a pak až ten blíž, když jsou elektronické (dvě skla naproti sobě), stačí prostrčit ruku a otevřenými novinami nebo čímkoli jiným aktivovat fotobuňku, případně poprosit někoho z druhé strany. Nevýhodou je, že při procházení elektronickým východem skoro vždycky „pípáte“. Nejlepší metoda jak se dostat do metra je prostě a jednoduše za někým projít - když jste rychlí a šikovní, dá se to i když tam strašej sekuriťáci…

Španělsko je dle mého názoru zem pro stopaře dosti nevlídná. Stopovali jsme 2x : poprvé z Barcelony směr Valencie, po hodině a pul nic a tak se šlo na pivo, podruhé z Murcia směr Valencie po skoro 5 hodinách jsme to vzdali a šlo se na víno… Třeba jsme měli jen smůlo, ale s přihlédnutím k reakce našeho kamaráda z La Manga bych tvrdil, že Španělsko neni zemí vhodnou ke stopování (ta reakce byla : „ Stopování ? To neznám , ale vlastně jo, táta říkal, že když byl mladý tak to jednou zkoušel (tátovi je 60 let) :D ) (omlouvám se za pravopis)

Jídlo

Asi nejlevnější obchod je přímo na La Ramble, jmenuje se Champion a některý věci v něm pořídíte dost levně (flaška vína, 47 centů). Co se týče dumpster divingu tak u většiny supermarketů i normálních domů je kontejner na bioodpad, kde se dá spousta jídla najít.

Kousek od Plaza Catalunya v uličkách je pár pekáren, které vyhazují docela dost věcí (mezi 22-23 hodinou). Ostatní recyklace si musíte vychytat, ale v každé čtvrti (barriu) je nějaký den, kdy večer lidi vyhazují odpad na ulici. Nejlepší možnost pro recyklaci predevším elektroniky je v noci si zajít na Punto verde (punt verd) - je to jakýsi sběrny sklad věcí, které by se neměly vyhazovat do konťáku…

Spaní

V Barceloně jsou stovky, možná tisíce squatů, kde se dá po domluvě přenocovat. Jinak se dá přespat na pláži, což ale přímo ve městě rozhodně nedoporučuju, lepší je vyjet příměstskou linkou RENFE za město, kde je bezpečnější a i příjemnější prostředí (např. El Vendrell, Calella..). I tam je ale třeba si dávat pozor na zloděje a všechny cenný věci ukrýt nejlépe někde v hospodě nebo baru, jinak pravděpodobnost odcizení je vysoká. Zloději jsou klidně schopní proříznout spacák a vytáhnout věci, aniž byste se probudili. Další možnost, jak zabránit ukradení věcí, je vykopat díru do písku, do tý hodit batoh, zakopat a lehnout si na to, ale vyžaduje to trochu úsilí. Možnost k noclehu skýtají i barcelonské parky. Většina se na noc zamyká, ale přímo u autobusového nádraží Nord je jeden, kde se dá celkem bez problémů přenocovat. jestli chcete zůstat živi a zdrávi, rozhodně si nestelte v rozlehlém parku Montjüic, který láká k denní procházce, v noci tam však prý snadno přijdete k úhoně.

Vyvarujte se spaní na pláži, hrozí nebezpečí okradení, kór když jste opilí ! Když už tak si strčte cennosti do rozkroku, kámošovi ukradli i kudlu z rukávu.

Další informace

Osprchovat se můžete na kterékoliv pláži.. Taky v nejakych statnich centrech jako je napriklad na Navasu, ale musite tam prijit brzo rano a dlouho cekat…

Na nábřeží poblíž Kolumbova sloupu lze od černochů koupit různý dobroty, nikdo to tam neřeší. Smlouvejte, každýho se pokoušej natáhnout.

Squaty

Squat Okupa

Jak už jsem psal výše, v Barceloně je kolem tisíce squatů a samotný pojem squat je tam docela známý, takže na něj zareaguje většina obyvatel Barcy (ne jako v ČR). Za zmíňku stojí místo nesoucí název La Opera, které slouží k různému kulturnímu vyžití spíš než k bydlení (nikdo tam nebydlí, ale jsou tam dva sály na koncerty, něco jako skatepark, stencil workshop, cirkusácká houpačka a podobně :)) Celá La Opera dřív fungovala jako jakási továrna nebo co, takže je tam dost prostoru na cokoliv. Dál chci zmínit squat TDN, což je ve skutečnosti obrovskej hangár na dodávky a pravděpodobně jeden z největších squatů na světě. Navíc je celý hangár vyzdoben takovym způsobem, že to spíš působí jako muzeum moderního umění.

Problém barcelonských squatů je ale v tom, že do Barcy míří v létě tisíce turistů a místní squatery už poskytování ubytování poněkud unavuje, takže je lepší mít na někoho kontakt, než se pokoušet k někomu jen tak nakvartýrovat bez pozvání:) (ale to platí asi skoro všude).

Jinak v současné době čelí squaterské hnutí silným represím, dost squatů bylo v posledních měsících (přelom 2006/7) vyklizeno.

Infocentra

  • CNT Catalunya - Placa Duc del Medinacelli 6, Metro: Drassaneas

Obchody

  • Mai Morirem - Obchod s oblečením a muzikou (Antifa, RASH, Punk, Ska, Oi!, Hardcore styl) Torrent de l´Olla, 160, Metro: Fontana, Lesseps, http://maimorirem.cat

Alternativní místa / kluby

Pěknej klub se nachází nedaleko stanice metra L3 - Vallcarca Adresa: ATENEU POPULAR de VALLCARCA, Avda. Vallcarca, 49 (ex- Hospital Militar). pivo do 3dc tam stojí 1,50€. Celý je to tam vyzdobený v anarchisticko bolševickým stylu, ale jinak fajn místo.

Někde v barrio de Gracia jsem zahlídnul klub La Muerte, adresu si bohužel nepamatuji. Druhé patro funguje i jako squat, v přízemí je hospoda a „Papito vegano“ - něco jako veganské Food not bombs.

barcelona.txt · Poslední úprava: 07.08.2018 (upraveno mimo DokuWiki)

Nástroje pro stránku