Punx.cz

Anarchistický cestovní průvodce

Nástroje pro tento web


Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/2/2418b6e7650a9e34e3d858cce529cd1a.metadata failed
amsterdam
Writing /DISK2/WWW/punx.cz/44da55/cache/2/2418b6e7650a9e34e3d858cce529cd1a.xhtml failed

Amsterdam

Město trávy, město kanálů. V létě klídek a ticho, v zimě chladno a prší. V Amstru je draho, což ale snadno vykompenzuje jídlo a třeba i bydlení zdarma.

MHD

Spíše než o MHD jde v Amsterdamu o to sehnat co nejrychleji kolo. Rovinatý terén umožňuje nejrychlejší dopravu v holandských městech a to jak ve srovnání s osobní dopravou autem, tak i mhdéčkem. Zkrátka cyklista má v Amsterdamu navrch před všemi, včetně chodců. Kolo se dá buď půjčit (tuším 10 Euro denně) nebo koupit u Amstrdamské univerzity od čórek (ukecali jsme je na 10€, popř. 15 i se zámkem na zadní kolo), nebo poskládat ze zbytků na ulici…či ukrást. Koupit od čórky je asi varianta nejmíň riskantní. Přitom pozor na identifikační čísla, kola mají vyražené zespod rámu identifikační čísla - číslo domu majitele. Následně je nutné opatřit kolo minimálně dvěma zámky a naučit se je používat, jinak si můžete jít kolo koupit zpět k univerzitě. Bez kola je doprava buď drahá a pomalá, nebo jenom pomalá… A až budete kolo mít, uvidíte, že je to extra zážitek, protože v Amstru je několik cyklo-parků. Cyklostezek je víc než silnic a nikde ani kopec, takže parádička..

Stopování

Kradené kolo

Oficiální stopovací místo se nachází na začátku výpadovky Gooiseweg, východně od Amstelstationu. Můžete zkusit štěstí i na benzínce za zatáčkou. Chytit stop nebývá problém.

http://hitchwiki.org/en/Amsterdam

Jídlo

Viz. squaty - každý den se najde minimálně jeden squat, kde lze opatřit levné vegetariánské jídlo. Program je uveřejněn na „radaru“ http://radar.squat.net

Z mojí zkušenosti z podzimu roku 2016, kdy sem cestoval stopem do Amsterdamu, vám můžu doporučit squaty jako Joes Garage, MKZ, De Muiterij Kollectiev, Molli, Dokhuis Galerie, nebo Het Spinhuis. V těhto místech pokud uvidíte na radaru událost a že se bude vařit, můžete tam přijít cca o 2 hodky předem a pomoct s vařením, stačí se zeptat. Pak můžete mít jídlo ZDARMA. Mám s tím zkušenosti ve všech zmíněnejch squatech.

Výborná laciná veganská restaurace se nachází v komplexu OCCII (viz níže), jmenuje se MKZ. Vaří pouze večeře, většinou ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Je lepší se předem objednat v přilehlém infokafé. Ale pokud přijdete jako dobrovolník odpoledne a zeptáte se, nejspíš budete vítáni a opět se můžete najíst, pouze za strávenej čas vařením nebo jinou pomocí a nemusíte platit.

V pondělí a ve čtvrtek se pravidelně vaří v Joe's Garage. (viz níž) Můžete se tam přihlásit jako dobrovolný kuchaři (nebo taky můžete přijít odpoledne před vařením a seznámit se), dobrá volba když jste v Amstru noví, seznámíte se s lidma. Řídí to chlapík Dima, umí i trochu česky.

Pokud nejste příliš nároční na hygienu, docela dost se toho dá vybufetit na hlavní ulici mezi Dam a Central Station .. koše u fast foodů bývají ve dne v noci plný hranolek a koly:)

Pozor na alkohol na ulici, láhev něčeho ostřejšího na veřejnosti si koleduje o jednu z největších pokut, jaké můžete v Amstru vyfásnout. Brka můžete kouřit kde chcete.

Trhy

V Amstru je plno jídelních trhů, aktuální seznam si najděte na netu, pár příkladů níže. Přijďte na zavíračku, kdy stánkaři uklízej a plno neprodaných věcí vyhodí. Nikomu to vadit nebude a jídla si nasbíráte spousty.

  • Albert Cuypstraat: Po-So: 10-17h
  • Ten Katerstraat: Po-Pá: 9-17h (drtič odpadků v garážových vratech)
  • Pieter Nieuwlandstraat: Po-Pá: 9-17h

Spaní

V Amstru je několik kempů, cena za noc na osobu se pohybuje okolo 10E, záleží na konkrétním kempu a na sezóně.

Na partyzánské přespání ve městě doporučuju severovýchodní část Amstru (dostanete se tam zdarma loďkou od Central Stationu). Je tam málo lidí, poklidná atmosféra. V parcích v centru hrozí okradení. Jste-li dobrodruzi, můžete přespat někde v přírodě za městem, což je ovšem těžce realizovatelné bez kola.

Další možnost je zkoušet štěstí ve squatech, když jich obejdete hodně, snad vás nakonec někde přijmou, rozhodně na to ale nespoléhejte. Do velkých a „vyhlášených“ squatů se ptát ani nechoďte, turisty nepřijímají. Můžete zkusit kontaktovat někoho ze squatů předem.

Squaty - nezadávejte adresy

V Nizozemí jako v zemi s jednou z nejtolerantnějších politk vůči squatům je asi nejvíce obsazených dlouhodobě nevyužívaných nemovitostí. Díky vysokým nájmům, cenám nemovitostí a spekulacím s nimi je v srdci holandského království mnoho domů prázdných, což po době delší než rok, nárokuje „kraakera“ k legálnímu obydlení squatu. Musí splnit několik podmínek a potom si jej místní úřady, nejčastěji rukou policie zaevidují a dají vědět majiteli nemovitosti. Ten pokud má možnost využití, dá podnět ke správnímu řízení a tuto skutečnost doloží, může být dán příkaz k opuštění, či vyklizení budovy. Takový proces ovšem může trvat i 3-4 měsíce a po tuto dobu se tak dům může stát místem k bydlení. Několik dlouhodobě obývaných squatů město koupilo a nechalo v užívání squatterům za symbolické nájemné. Jedná se o squaty obsazené v průběhu 80.let, kvůli kterým byly v té době mohutné desetitisícové protesty a přímé akce během „oslav“ narozenin holandské královny.

Z mojí zkušenosti z podzimu 2016 jsou NEJAKTIVNĚJŠÍ squaty:

  • MKZ + OCCI, Joes Garage, Vrankrijk
  • De Muiterij Kollectiev, Het Spinhuis, Molli
  • Nieuwland, Dokhuis Galerie, ADM, OT 301

Samotný Amsterdam má stále nejaktivnější scénu na evropském poli. Roku 2010 byl v Holandsku squating oficiálně zakázán, tak se podmínky trochu utužily, nicméně se squatuje dál. Ve městě jsou desítky squatů a některé z nich mají pravidelný program, který lze najít zde: http://radar.squat.net .K obvyklým aktivitám patří Volkskuche (večeře), stejně jako v Německu. Skoro každý den se najde nějaký squat, kde se dá téměř zadarmo najíst bez masa. Stálicí je infokafe Molli (zdrobnělina od molotow), http://molli.nl , a samozřejmě Vrankrijk, nedaleko od centrálního náměstí „Damu“ na Spuistraat. Dále lze zmínit Cafe dePepper na Overtoomu a přístavní doky na periferii ADM, známý festivalem Robodock.

Infocentra

OCCII + Binnenpret - Hudební klub, veganská restaurace, anarchistická knihovna, čítárna časopisů, bar, internet. Poskytnou vám tam spoustu rad a informací. Otevřeno každé odpoledne včetně víkendů. Hledejte barevnou budovu v ulici 2e Schinkelstraat, poblíž parku Vondelpark.

Joe's Garage - Pretoriusstraat 43, http://joesgarage.nl

Obchody

O ulici níž od infocafe Molli (viz výše) je vynikající growshop za parádní ceny, nikoliv jak pro turistu v centru.

Kromě toho se v ulici Jodenbreestraat 24 najdete dobře zásobený anarchistický knihkupectví „Fort van sjakoo“, který vlastně funguje tak trochu i jako infoshop (otevírací doba: po-pá 11-18, so 11-17).

Alternativní místa / kluby

V Amstrdamu příliš koncertů nebývá a když, tak jsou v OCCII: http://occii.org . Ve squatě Vrankrijk (viz výše) funguje punková hospoda s dobrym pivkem za 1€ Freetekno scéna je spojována spíše s Den Haagem a Gabber s Rotterdamem :).

ADM amsterdam - https://adm.amsterdam

amsterdam.txt · Poslední úprava: 08.08.2018 autor: admin

Nástroje pro stránku